środa, 12 maja 2010

Uczynki dobre za drobne - wpis BartkaJuż prawie dwa lata trwa mój szczery zachwyt nad ludzkim geniuszem... Również geniuszem internetu, który jakby odkrył się na nowo, i to jako zupełnie nowe narzędzie gdy poznałem Kiva.org (nic wspólnego z tym że po piwie się głowa kiwie:)

Użytkownicy, czyli internauci z całego świata, dzięki www.kiva.org mogą dodać nowy wymiar swoim oszczędnościom:)

A mniej enigmatycznie - to co można zrobić i co gorąco polecam, to udzielić przez Kiva drobną pożyczkę, w systemie mikropożyczek, które wspierają przedsiębiorcze osoby w mniej rozwiniętych regionach świata.

Przeznaczenie pożyczek jest najróżniejsze, od zwiększenia stanów magazynowych małych sklepików, przez maszyny, materiały i surowce rozmaitych wytwórców, po inne wszelakie mydło i powidło (jak ktoś myślał o jakimś biznesie to wie, że różne się potrzeby pojawiają).

Osoby wspierane przez pożyczki kiva.org nie mają swobodnego dostępu do innego kapitału, nie mieszczą się zwykle w wymaganiach banków. Tak więc gdy wymyślą co chcą zrobić, same lub w grupie, kiva.org dodaje taki biznes na stronie i informację o wysokości i przeznaczeniu zbieranej pożyczki. Potem kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt i więcej osób z bardziej rozwiniętych krajów wrzuca swoje 5 groszy a częściej 25 zielonych papierków.

Gdy uzbiera się uzbiera pełna kwota, to za pośrednictwem lokalnych organizacji pożyczki te są dystrybuowane i obsługiwane (czyli w terminach spłaty zbierane od pożyczkobiorcy i przekazywane do kiva i wracają do osób które pożyczały).

Jest oczywiście pewne ryzyko, że zwrot pożyczki się przeciągnie, lub że jakaś część nie zostanie zwrócona, osobiście w moim portfolio pożyczkowym nie miałem z tym wielkich problemów a statystycznie, z $135,867,360 jakie zostały pożyczone przez wszystkich internautów w KIVA od jesieni 2005 problemy w spłacie pojawiły się w mniej niż 1,5% przypadków.

Moim faworytem są grupy przedsiębiorców, np. koła boliwijskich gospodyń albo inne prężne spółdzielnie, najczęściej produkujące lub przygotowujące żywność (jeść każdy musi:). Grupy są z zasady pewniejsze, bo aplikując po pożyczkę jako grupa, każdy z jej członków korzysta z funduszy indywidualnie, ale za spłatę odpowiadają solidarnie, więc ryzyko jest podzielone na kilka a czasem kilkanaście osób. Poza tym czasem opisy są bardziej przekonujące i pokazują że ktoś ma pomysł a nie tylko trudną sytuację - trzeba dbać o swój kapitał bo potem można pożyczać go w nieskończoność a w razie potrzeby przelać spowrotem na swoją kartę.

Przy okazji z dumą pochwalę się moja najnowszą pozycją w pożyczkowym portfolio która jest bardzo a propos tego bloga:) Grupa pań z Paragwaju zajmuje się naturalnymi specyfikami leczniczymi i jak tu nie poprzeć:) www.kiva.org/lend/196297

Pożyczając nie ma odsetek jakie może dostalibyście w banku ale też nie obraca się olbrzymimi kwotami, więc nie ma co mówić o odsetkach. Zamiast odsetek jest dużo satysfakcji i dobra karma, wierzę że to działa. Fajnie się myśli, że ktoś gdzieś na drugim końcu świata, kto chce poprawić sobie warunki życia własną pracą, dzięki pożyczce ma jedną przeszkodę mniej.

Zapraszam do działania. Za pomocą systemu Paypal i karty kredytowej można bezpiecznie zasilić swoje konto i robić uczynki dobre za drobne:)

Wrzuć na Facebook'a   Dodaj link do swojej strony   Bez chemii - start 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz