niedziela, 7 marca 2010

Ocet jablkowy i szarlotka



Dziś w ramach wspierania lokalnej przedsiębiorczości wybraliśmy się na zakupy na pobliski targ. A tak, jesteśmy szczęściarzami i mamy targ 5 minut od domu :)

Na targu bardzo sympatyczna pani sprzedała mi ogórki kiszone do zupy oraz w pakiecie dorzuciła (całkiem za darmo i z uśmiechem) wodę z ogórków. Kupiliśmy też jabłka do jabłecznika, który zamierzam upiec jeszcze dziś.

Zupę ugotowałam, oczywiście wegetariańską, używając tychże ogórków oraz wcześniej otrzymanych od kochanej mamy warzywek z mamy ogródka :) Zupa pychota i samo zdrowie :)

A w kontekście jabłecznika - ze skórek i ogryzków jabłek zrobiłam cały słój octu jabłkowego – powinien być gotowy za 4 tygodnie. Na razie stoi na parapecie i dojrzewa. W międzyczasie pijemy ocet od mamy Grażyny :)

Poniżej podaję informacje o occie jabłkowym:

Przepis na ocet jabłkowy:
Całe jabłka rozdrabniamy (można użyć same skórki i gniazda nasienne), wrzucamy do słoja zalewamy wodą - przegotowaną, przestudzoną, osłodzoną wg uznania. Słój przykrywamy gazą lub płótnem, pozostawiamy do fermentacji. Należy pamiętać o mieszaniu od czasu do czasu drewnianą łyżką. Po czterech tygodniach ocet przecedzamy, przelewamy do wyparzonych butelek, przechowujemy w lodówce.


Stosowanie octu jabłkowego(kopiuję z innej strony):

Na 1 szklankę ciepłej wody bierzemy 2 łyżki octu jabłkowego, można dodać miodu lub cukru. Pić rano na czczo.

• Przy żylakach robimy okłady na szklankę wody 4 łyżki octu jabłkowego.
• Angina - płuczemy gardło roztworem: na ½ szklanki wody 2 łyżki octu, 3 do 4 razy dziennie.
• Astma - w razie ataku smarujemy klatkę piersiową nie rozcieńczonym octem, lub robimy okłady ze ściereczki nasączonej octem.
• Kaszel - przy kaszlu podawać co godzinę mieszankę zrobioną z 1 łyżki octu, z 1 łyżki cytryny,1 łyżki miodu naturalnego i łyżeczki gliceryny. Przyjmujemy po 1 łyżeczce od herbaty.
• Bezsenność rano i wieczorem: po posiłkach przyjmujemy po ½ szklanki przegotowanej wody z łyżką octu jabłkowego i 1 łyżeczkę miodu naturalnego. Można dodać herbatkę z melisy.
• Obrzęki nóg-moczyć nogi w ciepłej wodzie, z dodatkiem 1 szklanki octu jabłkowego.
• Poparzenie słoneczne: miejsca zmienione przemywamy octem jabłkowym.
• Trądzik: przemywamy twarz 2 do 4 razy dziennie octem jabłkowym.
• Kurcze mięsni: przykładamy zimne kompresy z octu i wody. Proporcje 1 do 1.
• Lęki: codziennie rano przyjmować napar z tarniny z łyżeczką octu jabłkowego.
• Złe trawienie: po posiłku wypijać szklaneczkę wody gazowanej z łyżką octu jabłkowego.
• Wysokie ciśnienie: pijemy 3 razy dziennie 1 łyżkę octu na szklankę wody.

Jestem w trakcie przygotowywania jabłecznika, a oto przepis:

Przepis na szarlotkę /jabłecznik/

Ciasto:
75 dkg mąki (najlepiej tortowej)
20 dkg margaryny
2-3 jajka
15 dkg cukru pudru
5-6 łyżek śmietany lub kwaśnego mleka
proszek do pieczenia
cukier waniliowy

Jabłka:
3, 4 kg jabłek
cynamon
cukier

Ciasto zagnieść, podzielić na 2 części, każdą część rozwałkować. Jedną część wyłożyć spód blachy, przełożyć warstwą jabłek, wyłożyć drugą część ciasta.

Jabłka zetrzeć na tarce, odsączyć, dodać trochę cukru i cynamon.

Piec około godziny w temp 190 stopni.

1 komentarz:

  1. Pozowle sobie zamieścic przepis na szarlotke- EKO:
    w misce zalac owsiane muesli ze szklanka platkow owsianych-ciepła wodą.Moga byc same platki ale lepsze gdy doda sie troche wiorkow kokosowych,rodzynek,orzechy. Wody tyle by nawet nie przykrywalo-ma wsiaknac.Do napuchlej masy -wlac filizanke stopionego masla ( ja nie uzywam tluszczow zwierzecych wiec daje olej z pestek winogron ale z maselkiem smaczniejsze).Na to mnostwo startych jablek ( kwaskowych) Mozna i z ogryzkiem zetrzec. Dodac cynamomu w/g uznania.Forme natluscic i wysypac bulka tartą .Wlozyc mase z platkow na 1,5 cm .Ona nie urosnie.Na nia jablka.Piec w piekarnku w niskiej temp.,dlugo ,nawet 1,5 godz.W/g makrobiotyki jablka dlugo prazone same"oddaja cukier".Robia sie slodkie i nie potrzeba slodzic. Smacznego!

    OdpowiedzUsuń