wtorek, 4 maja 2010

Olejki naturalne zamiast kremow i balsamow



Powoli wymieniam zestaw swoich starych przechemikaliowanych kosmetyków na bardziej naturalne, ekologiczne i zdrowe.

Jeden z moich pierwszych zakupów to olejek organiczny jojoba i olejek z czarnuszki (organicznego nie było). Używam ich zamiast balsamu do ciała (jojoba) i kremu na noc (czarnuszka) oraz kremu do rąk. Sprawdzają się nieźle, więc polecam z czystym sumieniem. Ładnie rozprowadzają się na ciele, nie są klejące, nie uczulają.

Zastosowanie oleju jojoba:
Olej jojoba w swej budowie zbliżony jest do łoju wydzielanego przez ludzką skórę (sebum). Skóra sucha, skłonna do powstawania zmarszczek charakteryzuje się wydzielaniem zbyt małej ilości sebum. Dla takiej skóry olej jojoba zastępuje niejako naturalne sebum, doskonale wchłania się przez skórę, wzmacnia warstwę cementu międzykomórkowego, co w efekcie zapobiega wysuszaniu skóry. Skóra zostaje odpowiednio nawilżona, jest miękka i jędrna.

Natomiast w przypadku gdy skóra jest tłusta, skłonna do wyprysków i wydziela nadmiar sebum, olej jojoba działa hamująco na naturalne wydzielanie sebum.
Dzięki tej regulacji wydzielania sebum olej jojoba przyspiesza regenerację komórek skóry. Olej jojoba zachowuje naturalną kwaśną warstwę ochronną skóry, dzięki temu skóra pozostaje młoda, elastyczna i gładka.

Doskonale się sprawdza w leczeniu trądziku, łuszczycy i łupieżu, działa bakteriostatycznie. Przy trądziku nie tylko reguluje wydzielanie sebum, ale również łagodzi stany zapalne. Przy łupieżu, łuszczycach i egzemach działa nawilżająco i łagodząco.

Olej jojoba zapobiega powstawaniu rozstępów (pojawiających się np. w czasie ciąży).

Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym o faktorze około 4. Przy użyciu oleju jojoba można uzyskać piękny oliwkowy kolor opalenizny, który utrzymuje się bardzo długo na skórze.

Olej jojoba znalazł również zastosowanie w pielęgnacji paznokci. Wystarczy regularnie wcierać niewielkie ilości oleju jojoba w paznokcie, aby te były zdrowe, mocne i zregenerowane.

Stosowanie oleju jojoba w pielęgnacji zniszczonych, słabych, przesuszonych i łamliwych włosów: olej podgrzać w naczyniu z ciepłą wodą (nalać odpowiednią ilość oleju do szklanki, szklankę z olejem umieścić w naczyniu z ciepłą wodą).
Ciepły olej jojoba nanieść na wilgotne włosy i pozostawić na 10–30 minut. Dla polepszenia efektu włosy można przykryć foliowym czepkiem i owinąć ręcznikiem. Potem włosy umyć łagodnym szamponem.

Zastosowanie oleju z czarnuszki (ze strony www.helfy.pl):
- Bóle głowy, migreny: nacierać skronie, czoło Olejem Nigelle, masować rano i wieczorem.
- Bóle zębów: bolące miejsca nacierać olejem, masować.
- Zawroty głowy: masować kark i skronie nacierając Olejem Nigelle.
- Zapalenie ucha: kilka kropel zaaplikować do chorego ucha.
- Ból oczu: kompres z Olejem Nigelle.
- Bezsenność: pić 1 łyżeczkę oleju zmieszanego z ciepłym mlekiem posłodzonym miodem.
- Problemy sercowe, ciśnienie krwi: poleca się spożywać olej z jakimkolwiek ciepłym napojem z powodu wchłaniania tłuszczów i jego właściwości rozszerzające żyły i arterie.
- Problemy jelitowe: poleca się nacierać Olejem Nigelle miejsca bolące brzucha lekko masować. Olej likwiduje wzdęcia. Dodać do kawy czy herbaty 3 krople i pić.
- Wypadanie włosów: wcierać, wmasowywać olej w skórę głowy po czym zostawić na 15min. Umyć szamponem. Powtarzać czynność przez tydzień.
- Opryszczka: wcierać w miejsce zmienione Olej Nigelle kilka razy dziennie.
- Brodawki: wmasowywać w miejsca zmienione Olej Nigelle podczas 15 dni 3x dziennie.
- Trądzik: przecierać skórę olejem 2 razy dziennie rano i wieczorem w miejsca zmienione trądzikiem.
- Depresje: dodać kilka kropel Oleju z Nigelle do filiżanki kawy, herbaty i pić.
- Guzy nowotworowe: nacierać olejem miejsca zmienione chorobowo 3x dziennie Pić sok z marchwi z dodatkiem kilka kropel oleju po posiłkach przez 3 miesiące.
- Problemy ginekologiczne: 1 łyżka oleju wymieszać z naparem anyżku posłodzić miodem pić 5 x dziennie przez 40 dni. Na wszystkie choroby kobiece zaleca się pić ciepłe napoje z dodatkiem tego oleju.
- Poprawa złego wyglądu cery: zmieszać 1 łyżkę Oleju z Nigelle z jedną łyżką Oleju z Oliwek i wmasować twarz po czym zostawić na godzinę. Umyć i nałożyć na skórę swój ulubiony krem.
- Polepszenie koncentracji, pamięci: 1 łyżkę oleju dodać do naparu z mięty posłodzić miodem i pić na ciepło.
- Ogólne zmęczenie organizmu: Zaleca się pić na czczo szklankę soku pomarańczowego z 1 łyżką Oleju Nigelle przez 10 dni.

Wrzuć na Facebook'a   Dodaj link do swojej strony   Bez chemii - start 

5 komentarzy:

  1. Juz lece kupowac jojobe skoro ma takie dzialanie :) Teraz czekam na zamowiony sampler domowych organicznych kosmetykow do cery problematycznej (maseczka w proszku wyglada jak zmielony wegiel) - przetestuje czy dzialaja i tez wyrzuce do kosza chemie, ktora uzywam.

    Bajdewejem - przeczytalam ostatnio, ze rozne olejki i kosmetyki oparte na olejkach roslinnych sa dobre dla cery tlustej, bo olej rozpuszcza olej. Nic tylko kupic zestaw Malego Chemika :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja już używam jojobę i czarnuszkę i są super. Kupiłam małe buteleczki, bo mi się wydawało, że mogą sie kleić - nic z tych rzeczy! :) Jeszcze tylko muszę wymyślić jakiś krem na dzień, do ludzi, bo jojoba trochę się świeci :))

    OdpowiedzUsuń
  3. ja słyszałam o super możliwościach olejku rokitnikowego, niestety barwi...

    super blog, będę jego wierną fanką bo mnie również przeraża ilość chemi w kosmetykach..

    ze swojej strony polecam olej rycynowy jako krem, niestety tylko na noc bo sie mocno po nim świeci..

    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja rowniez uzywam jojobe juz jakis czas! blog swietny bede stale zagladac :) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam.Mam pytanie, jak uważacie, czy jeśli stosuje sie jakiś olejek na twarz, należy stosowac wyłacznie olejków, czy można stosowa krem na dzien a lejeke na noc, lub odwrotnie? Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń