poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Mydlo bez chemiiNowoczesne mydła i żele pod prysznic są zrobione z detergentów - sztucznych i szkodliwych substancji czyszczących, przynajmniej większość z nich, dostępnych w supermarketach.

Co takie mydła zawierają?
- detergenty - sodium tallowate (sól sodowa tłuszczu zwierzęcego), sodium palmate lub sodium palm kernelate (sól sodowa oleju palmowego), sól sodowa oleju kokosowego. Pierwotnie pochodzenia roślinnego, substancje te są przetworzone do tego stopnia, że nie zachowują już swych naturalnych właściwości.
- glicerynę
- substancje zmiękczające wodę
- substancje ujędrniające skórę
- związki ułatwiające spłukiwanie

Jakie mydło wybrać?
Na pewno nie należu ufać reklamom i nalepkom zapewniającym, że produkt jest naturalny. Trzeba nauczyć się interpretować etykietki i dokładnie je czytać. Generalna zasada brzmi - im mniej składników, tym lepiej.

Mydła na bazie olejów roślinnych i gliceryny nie podrażniają skóry.

Najlepsze są mydła kastylijskie oparte na oliwie z oliwek oraz marsylskie - olej z lnu lub słonecznikowy. Mydło kastylijskie można zrobić samodzielnie (przepis łatwy do znalezienia w internecie), jednak wymaga to zabawy z silnie żrącą sodą kaustyczną. W internecie nie znalazłam tego produktu do kupienia. Mydło marsylskie jak najbardziej, jest do kupienia np. na allegro.

Najlepsze moim zdaniem dostępne mydła znalazłam na stronie rodzinnej mydlarni:
http://ekosens.pl

Z tej strony polecam mydła i mydła w płynie, przygotowane przez Beatę i Jarka Jagnieszczaków. Produkty w pozostałych kategoriach są wyrobami innych firm.

Skład mydełka:
- oliwa z oliwek
- olej kokosowy
- woda destylowana
- soda kaustyczna

Czy może być coś prostszego? Kupię, wypróbuję i dam znać.

Wrzuć na Facebook'a   Dodaj link do swojej strony   Bez chemii - start 

3 komentarze:

 1. świetny opis - dzięki!

  to Mydło marsylskie - hmm widze na allegro w klasycznej butelce z fabryki - czy aby na pewno jest takie 'bez chemii'? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. sodę kaustyczną można spokojnie kupić na allegro

  OdpowiedzUsuń
 3. A soda kaustyczna to nie chemia?

  OdpowiedzUsuń