czwartek, 18 marca 2010

Plyn do plukania ust, rozmaryn i inne ziolaMam mały ogródek na parapecie :) W supermarkecie kupiłam bazylię i lubczyk w doniczce i oprócz tego nasiona – bazylię, melisę, tymianek i oregano. Wszystko już pięknie posadzone lub przesadzone. Wprawdzie roślinki w doniczkach trochę przywiędły, ale po przesadzeniu i kilku czułych słowach wydają się wracać do świetnej formy :)

Przy okazji posadziłam też rzeżuchę i teraz jeszcze czaję się na pietruszkę. Gogle mówi, żeby pietruszki nie sadzić z nasionek, tylko kupić korzeń pietruszki niezwykłej urody, umieścić w doniczce i będzie z tego natka błyskawiczna :) Więc jutro idę na targ szukać pietruszki :)

A w międzyczasie dalsza część eksperymentów – tym razem jest to płyn do płukania ust z rozmarynu.

Płyn do płukania ust
Herbatka sporządzona z rozmarynu lekarskiego jest wspaniałym środkiem odświeżającym jamę ustną. W około 0.5 l gotowanej wody zdjętej z ognia zaparzać 3 łyżeczki suszonych kwiatów lub liści rozmarynu lekarskiego przez około 30 minut pod przykryciem. Następnie płyn odcedzić i umieścić w lodówce. Płukać nim jamę ustną każdego ranka lub kilka razy w czasie dnia.


W ogóle jestem pod dużym wrażeniem rozmarynu. Ileż to zioło ma zastosowań!Surowcem lekarskim jest liść rozmarynu, który w swoim składzie zawiera między innymi goryczkę, olejki eteryczne, garbniki i flawonoidy.

Stosuje się go głównie w zaburzeniach pracy układu trawiennego. Ma działanie wiatropędne i rozkurczowe, poleca się go w zaburzeniach apetytu. Oddaje nieocenione usługi również w terapii schorzeń wątroby i woreczka żółciowego, wykazuje właściwości żółciopędne i żółciotwórcze. W dużym stopniu pobudza wydzielanie soków trawiennych. Ma również lekkie działanie moczopędne.

Stosuje się go ponadto w zaburzeniach miesiączkowania, wpływa pobudzająco na wywołanie krwawienia miesiączkowego. Z tego też względu nie należy go stosować przez kobiety ciężarne, gdyż istnieje wtedy ryzyko poronienia.

Fitoterapeuci zalecają również rozmaryn w leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Pobudza on system nerwowy do działania, podaje się go w stanach otępiennych oraz depresyjnych. Zaleca się stosowanie rozmarynu lekarskiego rekonwalescentom po długiej chorobie, gdyż przyspiesza powrót organizmu do zdrowia, działa pobudzająco.

W kosmetyce świetnie sprawdza się nalewka z rozmarynu. Zalecana jest do przetłuszczającej się skóry głowy, w łojotoku. Przy tych dolegliwościach należy wcierać nalewkę w skórę głowy dwa razy dziennie, a efekt będzie gwarantowany. Nalewka z rozmarynu usuwa również objawy łupieżu i zapobiega jego nawrotom. Ze względu na sporą zawartość olejków eterycznych rozmaryn jest również stosowany w aromatoterapii. (ze strony http://www.liok.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz